Jak zachować zdrowy balans żywieniowy podczas świąt Wielkanocy?

What's new

Jak zachować zdrowy balans żywieniowy podczas świąt Wielkanocy?

Warto zachować zdrowy umiar w jedzeniu, aby po świątecznym okresie nie żałować swoich decyzji żywieniowych poprzez złe samopoczucie. Jakich błędów nie popełniać i czego należy unikać? Przedstawiamy wskazówki, które pomogą Ci utrzymać zdrowy balans żywieniowy podczas świąt Wielkanocy.

Mniej nie znaczy gorzej – nie przejadaj się

Tradycyjne potrawy wielkanocne zazwyczaj nie należą do lekkostrawnych propozycji kulinarnych. Sałatki z majonezem, pieczone mięsa czy słodkie serniki – jedzone w dużych ilościach mogą być niekorzystne dla naszego samopoczucia i zdrowia. Nie jest łatwo zrezygnować ze wszystkich tego rodzaju dań, choćby ze względu na to, iż święta spędzamy w rodzinnym gronie. W sytuacji, gdy nie możemy zaproponować własnych alternatyw, jedzmy dania wielkanocne z rozwagą. Mniejsza ilość spożytego pokarmu nie będzie oznaczała braku radości ze świąt. Wręcz przeciwnie, pozostawi nam siły na jedzenie oraz celebrację w późniejszym czasie.

Planuj posiłki z wyprzedzeniem

Zanim zaczniesz jeść wielkanocne potrawy, rozplanuj poszczególne posiłki podczas całego okresu świątecznego. Określ, ile razy możesz pozwolić sobie na słodką przekąskę, aby nie przesadzać z ich ilością. Balans żywieniowy może zostać zachwiany nie tylko przez przejadanie się, ale również przez słabą jakość jedzenia. Wiele osób boryka się z trudnościami w trawieniu, choćby ze względu na to, iż spożywa wyłącznie ciężkostrawne posiłki, które nie są odpowiednio zbilansowane. Jeżeli potrawy na Wielkanoc są ubogie w błonnik, warto postawić na dodanie do jadłospisu takich produktów, które posiadają ten cenny składnik poprawiający perystaltykę jelit.

Korzystaj ze zdrowych alternatyw – roślinne zamienniki mięsa

Nadmierne spożywanie mięsa nie wpływa korzystnie na Twoje zdrowie. Produkt ten ciężko się trawi i może powodować uczucie ciężkości (źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej). Oczywiście, spożywany w rozsądnych ilościach nie powinien zaszkodzić – trudno jednak oczekiwać, aby w okresie wielkanocnym panował ich niedostatek. Jeśli chcemy zadbać o lepszy balans składników odżywczych, sięgnijmy po roślinne zamienniki mięsa. Produkty wegańskie są równie smaczne, jak ich mięsne odpowiedniki, a dodatkowo bardzo odżywcze. To świetny wybór zarówno dla osób spożywających na mięso na co dzień, jak i dla wegetarian i wegan. Przykładowo, zamiast pulpetów wieprzowych wybierz lekkie Klopsiki Warzywne Garden Gourmet, które pokochają także najmłodsi!

Więcej warzyw bez sosów tłuszczowych!

Złe samopoczucie po posiłku może być spowodowane również zbyt dużą ilością tłustych składników, np. sosów dodawanych do warzyw i sałatek. Te same w sobie są źródłem wielu niezwykle cennych składników mineralnych i witamin. Jeśli jednak dodamy do nich sos, choćby majonez lub inny tłusty wariant – momentalnie stają się ciężkostrawne i bardzo kaloryczne. Zamiast majonezu lub sosu na jego bazie wybierz coś lżejszego, co nie obciąży w tak dużym stopniu układu trawiennego. Jeśli potrzebujesz nośnika smaku w takiej sałatce warzywnej, dodaj do niej roślinne zamienniki mięsa np. w postaci pokrojonych, grillowanych Filecików Roślinnych Garden Gourmet. W ten sposób danie będzie lekkie i urozmaicone.

Dostarczaj cenny błonnik i wybieraj zamienniki mięsa

Błonnik pokarmowy jest naszym największym sprzymierzeńcem w walce o utrzymanie balansu żywieniowego podczas świąt. Nie należy bagatelizować jego roli, ponieważ wpływa on pozytywnie na szereg procesów wewnętrznych w organizmie. Pozwala usprawnić perystaltykę jelit, umożliwia lepszy ruch trawionego pokarmu przez układ trawienny. Niestety, najczęściej dostarczamy go do organizmu w zbyt małych ilościach. Warto zmienić ten trend i wybrać składniki, które będą bogate w błonnik. Chodzi nie tylko o zamienniki mięsa, ale również o różnorodne produkty roślinne oraz wegańskie. Te posiadają dużą ilość błonnika, który wchodzi w skład warzyw, kasz, płatków żytnich, otrębów czy ryżu (źródło: Zintegrowana Platforma Edukacyjna).

 

Mexican Tacos with Vegan Nuggets
Utwórz konto i zapisuj swoje wszystkie ulubione przepisy!

Oraz otrzymuj na swoją skrzynkę pyszne wskazówki, aktualności na wyłączność oraz rabaty i ciesz się roślinnymi dobrociami.

aeead5804e79ff6fb98b2039619c5230_200828_MEDIAMONKS_GG_Spicytarian.jpg
Chętny by spróbować naszych roślinnych dobroci?

Otrzymuj rozbudzające apetyt przepisy, rabaty oraz pyszne wskazówki na swoją skrzynkę!