Roślinne zamienniki mięsa a tradycyjne produkty mięsne - porównanie

What's new

Ilość białka

To, co uznaje się za największą wadę, jaką mają produkty wegetariańskie, to niewielka ilość białka w składzie. Jest to podstawowy budulec mięśni i makroskładnik, którego nie może brakować w diecie. Przyjmuje się, że ciało człowieka potrzebuje od 0,9 g protein na kilogram masy ciała do nawet ponad 2 g w przypadku intensywnych treningów. Kawałek kurczaka ma 31 g białka w 100 g produktu. Przykładowo roślinne Wegańskie Fileciki od Garden Gourmet w takiej samej porcji dostarczają 22,5 g. Jest to niewiele mniej, a dostarczają jednocześnie wiele innych, ważnych elementów. Okazuje się, że 1 opakowanie produktu roślinnego może pokryć aż kilkadziesiąt % zapotrzebowania na białko, co jest zupełnie wystarczające jak na pojedynczy posiłek.

Zawartość błonnika

Błonnik to substancja, która choć nie wchłania się w organizmie człowieka, to ma ogromny wpływ na działanie układu trawiennego. Reguluje jego pracę, wspomaga wydzielanie kwasów żołądkowych, a dodatkowo podtrzymuje uczucie sytości. Niestety żadna odmiana mięsa nie zawiera błonnika. Jeśli jednak spojrzymy na roślinne zamienniki mięsa, jest go w nich całkiem sporo. Przykładowo w 100 g Sznycla Roślinnego od Garden Gourmet znajduje się 5,3 g tego składnika, a w Filecie Roślinnym Garden Gourmet aż 6,8 g.

Ilość tłuszczów

Tłuszcze są kolejnym z makroskładników, których nie może zabraknąć w diecie zdrowego człowieka. Choć bezapelacyjnie powinien jeść je każdy, to są one szczególnie istotne dla prawidłowej gospodarki hormonalnej kobiet. Zakłada się, że przecięta osoba powinna jeść około 1,5 g tłuszczu na kilogram masy ciała na dzień. Pierś z kurczaka zawiera go 1,3 g na 100 g produktu, a polędwica wołowa - 3,5 g. Jak na ich tle wyglądają roślinne zamienniki mięsa? Przykładowo w Sentional Mielone od Garden Gourmet znajdziesz 7,9 g, w Klopsikach Roślinnych od Garden Gourmet - 15 g, a w Wegańskich Filecikach - 4,7 g. Oczywiście zarówno w przypadku mięsa, jak i produktów wegańskich ta wartość może się zmienić, np. po podsmażeniu na oleju.

Węglowodany

Choć wiele osób demonizuje węglowodany, to one również są potrzebne. Mówi się, że powinny stanowić około połowę objętości posiłku. Są niezbędnym źródłem energii, a także odpowiadają za prawidłową pracę mózgu. Jak wygląda ich zawartość w mięsie? Nie ma ich w ogóle, dlatego zawsze warto posiłki mięsne jeść w towarzystwie warzyw. Produkty wegetariańskie w tym zestawieniu mogą poszczycić się nieco większymi wartościami. Przykładowo Burger Roślinny od Garden Gourmet ma 7 g węglowodanów na 100 g produktu, Sznycel Roślinny od Garden Gourmet - 17,6 g, a Nuggetsy Roślinne - 10,2 g. To sprawia, że za ich pomocą znacznie łatwiej jest stworzyć zbilansowany posiłek.

Wartość energetyczna

Ostateczne porównanie to wartość energetyczna, jaką mają zamienniki mięsa i samo mięso. W tej kategorii najtrudniej o zwycięzcę, ponieważ przyswajanie kalorii jest niezbędne do utrzymania prawidłowej masy ciała oraz funkcjonowania organizmu. Z drugiej strony wiele osób walczy z takimi chorobami jak otyłość, dlatego niska wartość energetyczna jest dla nich dużym ułatwieniem. Jak wyglądają fakty? Kurczak i wieprzowina bez obróbki termicznej mają ok. 240 kcal, a wołowina - 250 kcal. W Filecie Roślinnym od Garden Gourmet pojawia się natomiast 179 kcal, w Kotlecie Mielonym od Garden Gourmet - 238 kcal, a w Filecikach Roślinnych od Garden Gourmet - 220 kcal. Okazuje się więc, że te wartości są do siebie bardzo zbliżone, jednak w roślinnych zamiennikach jest tych kalorii nieco mniej.

Bibliografia:

  1. Burke L. M., Hawley J.A., Wong S. H., Juekendrup A. E. Carbohydrates for training and competition. Journal of Sports Sciences 29. 2011.
  2. Hoffman J. R., Falvo M. J. Protein - Which is Best?. International Society of Sports Nutrition Symposium. 2015.
  3. Los-Kuczera M. Błonnik pokarmowy w żywieniu człowieka. Przemysł Spożywczy 44(11). 1990.
  4. Wells A. S., Read N. W., Influences of fat, energy, and time of day on mood and performance. Physiology & Bahavior 59. 1996.

 

Mexican Tacos with Vegan Nuggets
Utwórz konto i zapisuj swoje wszystkie ulubione przepisy!

Oraz otrzymuj na swoją skrzynkę pyszne wskazówki, aktualności na wyłączność oraz rabaty i ciesz się roślinnymi dobrociami.

aeead5804e79ff6fb98b2039619c5230_200828_MEDIAMONKS_GG_Spicytarian.jpg
Chętny by spróbować naszych roślinnych dobroci?

Otrzymuj rozbudzające apetyt przepisy, rabaty oraz pyszne wskazówki na swoją skrzynkę!