Poznaj fakty i mity na temat soi!

What's new

Soja jest bardzo dobrym źródłem białka

Fakt! Soja jest rośliną strączkową, która zawiera bardzo duże ilości białka. Zaledwie w 100 gramach produktu, znajduje się aż ponad 36 gramów protein. Dzięki temu nie tylko uzupełnia niedobory, które mogą powstawać u osób stosujących dietę wegańską i zamienniki mięsa, ale także zapewnia długą sytość po posiłku. To w konsekwencji pozwala się cieszyć zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem1. Duże znaczenie w dietach wegańskich mają roślinne zamienniki mięsa, których jednym ze składników jest właśnie białko sojowe. Garden Gourmet oferuje pyszne produkty wegańskie i produkty wegetariańskie. Choć w smaku przypominają mięso, to w rzeczywistości nie ma go w składzie nawet w najmniejszej ilości. Jednocześnie zapewniają odpowiednią porcję białka i długotrwałe uczucie sytości.

Soja nie jest dla każdego

Fakt! Niestety pomimo tego, że soja jest świetnym źródłem białka, to jednak nie powinno się jej bezrefleksyjnie wprowadzać do diety. Według badań może obniżać wchłanianie lewotyroksyny, co może niekorzystnie wpływać na osoby z chorobami tarczycy2. Czy to oznacza, że osoby borykające się z takimi chorobami jak Hashimoto, nadczynność czy niedoczynność tarczycy, powinny całkowicie zrezygnować z soi? Niekoniecznie. Ważne jest jedynie to, aby nie jeść produktów sojowych wcześniej niż 4 godziny po przyjęciu leków. Jeśli tylko jesteś w stanie się powstrzymać oraz dokładnie pilnować odpowiedniego odstępu, możesz śmiało wprowadzić roślinne zamienniki mięsa Garden Gourmet do swojej diety.

Soja negatywnie wpływa na zdrowie mężczyzn

Mit! Choć rzeczywiście pojawiły się badania świadczące o negatywnym wpływie izoflawonów sojowych na gospodarkę hormonalną mężczyzn, to są one źle interpretowane. Mit ten na tyle mocno zakorzenił się w świadomości konsumentów, że wiele mężczyzn unika produktów spożywczych z soi. Niesłusznie! Okazuje się, że trzeba spożyć aż 360 mg izoflawonów sojowych dziennie, aby pojawiły się negatywne konsekwencje dla zdrowia3. Taka ilość znajduje się aż w kilogramie tofu. Z pewnością więc roślinne produkty na bazie soi w odpowiednich ilościach nie są w stanie zaszkodzić męskim hormonom.

Soja negatywnie wpływa na układ krążenia

Mit! Choć mogłoby się wydawać, że tłuszcz zwierzęcy będzie znacznie lepszym wyborem niż roślinne zamienniki mięsa, to nic bardziej mylnego. American Heart Association potwierdza korzyści ze spożywania soi w zakresie profilu lipidowego. Ta roślina doskonale zastępuje tłuszcze nasycone oraz obniża cholesterol LDL (tzw. zły cholesterol). Choć trzeba przyznać, że różnice sięgają tylko kilku procent4, to zdecydowanie warto prowadzić do swojej diety zamienniki mięsa.

Bibliografia:

1 Henkel J. Soy. Health claims for soy protein, questions about other components. FDA Consum 34(3). 2000.

2 Otun J., Sahebkar A., Östlundh L., Atkin S., Sathyapalan T. Systematic Review and Meta-analysis on the Effect of Soy on Thyroid Function. Scientific Reports 9 (3964). 2019.

3 Hamilton-Reeves J., Vazquez G., Duval S., Phipps W., Kurzer M., Messina M.. Clinical studies show no effects of soy protein or isoflavones on reproductive hormones in men: results of a meta-analysis. Fertil Steril 94(3). 2010.

4 Sacks F., Lichtenstein A., Van Horn L., Harris W., Kris-Etherton P., Winston M. Soy protein, isoflavones, and cardiovascular health: An American Heart Association Science Advisory for professionals from the Nutrition Committee. Circulation 113(7). 2006.

 

Mexican Tacos with Vegan Nuggets
Utwórz konto i zapisuj swoje wszystkie ulubione przepisy!

Oraz otrzymuj na swoją skrzynkę pyszne wskazówki, aktualności na wyłączność oraz rabaty i ciesz się roślinnymi dobrociami.

aeead5804e79ff6fb98b2039619c5230_200828_MEDIAMONKS_GG_Spicytarian.jpg
Chętny by spróbować naszych roślinnych dobroci?

Otrzymuj rozbudzające apetyt przepisy, rabaty oraz pyszne wskazówki na swoją skrzynkę!