Jakie zmiany żywieniowe warto wcielić w życie w nowym roku?

What's new

Więcej świeżych warzyw i owoców

Zdrowa, zbilansowana dieta powinna bazować na warzywach i owocach. Warto podawać je na surowo, bez obróbki termicznej, gdyż w takiej wersji dostarczają najwięcej witamin i składników odżywczych. Zimą mamy jednak ograniczony dostęp do świeżych produktów, dlatego możemy wspomagać się mrożonkami oraz kiszonkami. Warzywa i owoce dostarczają sporych ilości błonnika, który jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit. Choć spożywanie 5 porcji wydaje się trudnym zadaniem, wystarczy wypić szklankę świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy lub przygotować na obiad makaron z sosem ze zblendowanych pomidorów, a już mamy gotowe 2 pyszne i zdrowe porcje warzywno-owocowe.

Mniej kaloryczne zamienniki

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele produktów w wersji dietetycznej, czyli light. Wybierając je, możemy pozwolić sobie na spożycie takiej samej porcji dania, która jednocześnie dostarczy organizmowi mniej kalorii. Dla przykładu, 100g jogurtu naturalnego ma około 60 kcal, podczas gdy 100g tego samego jogurtu w wersji light dostarcza ich jedynie 48, czyli o 12 mniej. W kontekście wyboru alternatywnych produktów warto zwrócić uwagę na zamienniki mięsa, dzięki którym możemy ograniczyć kaloryczność dań, nie zmniejszając tym samym ilości białka. Tymczasem dobrym zamiennikiem dla chipsów, które chętnie jemy w czasie wieczornego seansu filmowego, będzie popcorn. 100g chipsów dostarcza ponad 500 kalorii, natomiast taka sama porcja prażonej kukurydzy to około 350 kalorii, czyli znacznie mniej.

Słodycze w umiarkowanej ilości

Trudno wyobrazić sobie popołudniową kawę czy rodzinne spotkanie bez przysłowiowego ‘ciasteczka’. W sklepach znaleźć można co prawda mniej kaloryczne, zdrowsze zamienniki tradycyjnych słodyczy, jednak nie zawsze smakują one tak dobrze jak oryginał. Niemniej jednak nie musimy rezygnować z ulubionych przekąsek, wystarczy tylko spożywać je w umiarkowanych ilościach i oczywiście niecodziennie. Kawa bez kilku kostek czekolady nie smakuje tak dobrze, ale nie oznacza to, że musimy od razu jeść całą tabliczkę. Unikajmy też zastępowania posiłków słodyczami. Pełnowartościowe śniadanie doda nam energii, podczas gdy batonik czekoladowy popity kubkiem kawy spowoduje szybki powrót uczucia głodu. Kluczem do sukcesu jest więc umiar i racjonalne spożywanie słodyczy.

5 małych, zróżnicowanych posiłków zamiast 2 dużych

Częstą praktyką jest spożywanie 2 większych posiłków w ciągu dnia - śniadania oraz kolacji. O wiele lepiej spożywać 5 mniejszych posiłków - śniadanie, obiad, kolację oraz 2 przekąski. Zapobiegnie to podjadaniu pomiędzy i zastępowaniu posiłków głównych daniami gotowymi czy fast-foodami. Ważne, aby codzienne menu było w miarę możliwości zróżnicowane. Jeśli na co dzień spożywamy na obiad mięso z porcją ziemniaków i sałatką, to ciekawą alternatywą będzie dieta roślinna. Jej wprowadzenie może być problematyczne dla osób, które do tej pory jadły duże ilości mięsa, dlatego początkowo warto przygotowywać na bazie produktów roślinnych proste dania. Pomogą w tym gotowe, roślinne produkty Garden Gourmet!

 

Mexican Tacos with Vegan Nuggets
Utwórz konto i zapisuj swoje wszystkie ulubione przepisy!

Oraz otrzymuj na swoją skrzynkę pyszne wskazówki, aktualności na wyłączność oraz rabaty i ciesz się roślinnymi dobrociami.

aeead5804e79ff6fb98b2039619c5230_200828_MEDIAMONKS_GG_Spicytarian.jpg
Chętny by spróbować naszych roślinnych dobroci?

Otrzymuj rozbudzające apetyt przepisy, rabaty oraz pyszne wskazówki na swoją skrzynkę!