Dieta roślinna a samopoczucie psychiczne - jaki ma wpływ?

What's new

Witaminy C, A oraz E i ich wpływ na samopoczucie

Dieta roślinna kojarzy się przede wszystkim z wysokim spożyciem warzyw oraz owoców. I bardzo dobrze! Okazuje się bowiem, że wpływają one wyjątkowo korzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Docenić warto także ich walory smakowe oraz to, że po ich spożyciu człowiek czuje się lekko, a jego układ trawienny nie jest obciążony.

Szczególnie pozytywnie na układ nerwowy wpływa regularne spożycie owoców oraz warzyw bogatych w witaminy C, A oraz E. Neutralizują wolne rodniki, co skutkuje obniżeniem stresu oksydacyjnego. Szczególnie godne uwagi są świeże warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak, rukola czy botwinka.(1) Swoim zainteresowaniem warto obdarzyć również bogatą w witaminę C paprykę, stanowiące źródło likopenu pomidory oraz borówki, w których nie brakuje witamin A oraz E. Poza sezonem warto korzystać z mrożonych warzyw, a także z kiszonek. Kiszonki bardzo pozytywnie wpływają na stan mikroflory jelitowej, która wpływa na nasze samopoczucie psychiczne.

Węglowodany złożone źródłem cennego błonnika oraz witamin z grupy B

Dieta roślinna obfituje w produkty takie jak kasze czy makarony. Stanowią one cenne źródło węglowodanów złożonych, które korzystnie wpływają na nastrój. Dzieje się tak między innymi ze względu na wysoką zawartość witamin z grupy B. Nie brakuje w nich także błonnika, dzięki któremu można czuć się sytym przez długi okres czasu(2). 

Dla zachowania optymalnego samopoczucia zaleca się spożycie różnorodnych źródeł węglowodanów złożonych. Godne uwagi są komosa ryżowa, dziki ryż, kasza gryczana czy jaglana.

Cynk i selen a samopoczucie psychiczne 

Produkty roślinne obfitują nie tylko w witaminy, ale i w cenne składniki mineralne, których spożycie jest istotne z punktu widzenia profilaktyki depresji czy zaburzeń lękowych. Mowa tu między innymi o cynku oraz o selenie. Pierwszy z minerałów znaleźć można przede wszystkim w pełnoziarnistych kaszach i nasionach, a także w orzechach włoskich. Niezwykle bogatym źródłem drugiego z wymienionych pierwiastków są natomiast orzechy brazylijskie. Zarówno niedobór cynku, jak i selenu może skutkować pogorszeniem nastroju, a także wystąpieniem zaburzeń lękowych.(3)

Jakie produkty pochodzenia roślinnego warto uwzględnić w swojej diecie, aby cieszyć się dobrą kondycją psychofizyczną?

W Garden Gourmet doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że dieta roślinna musi być odpowiednio zbilansowana. Organizmowi należy dostarczyć nie tylko błonnika czy złożonych węglowodanów. Dla zachowania optymalnego samopoczucia psychofizycznego istotne jest również spożycie białka. 

W Garden Gourmet proponujemy różne roślinne alternatywy mięsa. Dlatego też, osoby które postanowią ograniczyć spożycie białka zwierzęcego, mogą sięgnąć po jego roślinne odpowiedniki. Roślinne alternatywy mięsa stanowią nie tylko źródło białka, ale również witamin z grupy B, które szczególnie korzystnie wpływają na samopoczucie psychiczne.(4)

Dietę roślinną warto uzupełnić także o źródła tłuszczy nienasyconych. Mowa tu o oliwie z oliwek, ale także o oleju lnianym czy o oleju rzepakowym. Godne uwagi jest także awokado. Zdrowe tłuszcze warto łączyć z warzywami, dzięki czemu znajdujące się w nich witaminy lepiej się wchłoną.

Bibliografia: 

(1) Czarnecki D., Ziółkowski M., Dieta w leczeniu pacjentów z zaburzeniami zdrowia psychicznego, Psychiatria praktyczna, 137-140, 2007

(2) Muszyńska B., Łojewski M., Rojowski J., Surowce naturalne mające znaczenie w profilaktyce i wspomagające leczenie depresji, Psychiatria Polska, 435-453, 2015

(3) Peplińska-Miąskowska J., Wichowicz H., Waśkow M., Neuropsychiatria. Przegląd kliniczny 9, s.101-107, 2007

(4)Henkel J. Soy Health claims for soy protein, questions about other components, FDA Consum 34, s.3, 2000

 

Mexican Tacos with Vegan Nuggets
Utwórz konto i zapisuj swoje wszystkie ulubione przepisy!

Oraz otrzymuj na swoją skrzynkę pyszne wskazówki, aktualności na wyłączność oraz rabaty i ciesz się roślinnymi dobrociami.

aeead5804e79ff6fb98b2039619c5230_200828_MEDIAMONKS_GG_Spicytarian.jpg
Chętny by spróbować naszych roślinnych dobroci?

Otrzymuj rozbudzające apetyt przepisy, rabaty oraz pyszne wskazówki na swoją skrzynkę!