Dieta planetarna i jej zasady

What's new

Dlaczego coraz więcej osób wybiera dietę planetarną?

Wielu ekspertów zaznacza, że system produkcji żywności wymaga zmian, ponieważ generuje on wiele negatywnych skutków. Cztery lata temu (w 2019 roku) w czasopiśmie „The Lancet” pojawił się raport grupy specjalistów, którzy zaznaczyli, że konieczne są zmiany dotyczące światowego systemu żywieniowego.

Eksperci wciąż zwracają uwagę na dwa najważniejsze zagrożenia. Chodzi o to, że rolnictwo wytwarza bardzo duże ilości gazów cieplarnianych. To nie wszystko. Dodatkowo np. hodowla bydła i produkowanie wołowiny generuje konieczność zaangażowania bardzo dużych ilości wody.

Z pomocą ma przyjść dieta planetarna, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nazwa nie jest tutaj przypadkowa. Jej stosowanie według ekspertów jest bowiem korzystne dla naszej planety. Pod kątem nie tylko środowiskowym, ale także ekonomicznym i zdrowotnym.

Dieta planetarna - co warto jeść, a czego unikać?

Czym cechuje się ten model żywienia? Jakie zamienniki mięsa stosować? Czy warto decydować się na produkty wegetariańskie? Jak najbardziej! Eksperci zaznaczają, że warto na co dzień spożywać rozmaite produkty pochodzenia roślinnego. Tym samym bardzo rekomendowane są m.in. warzywa i owoce (szczególnie sezonowe). Są one nie tylko smaczne, ale też zdrowe, ponieważ zawierają różne witaminy i składniki mineralne.

W ramach diety planetarnej warto również spożywać produkty zbożowe (np. grube kasze, ryż, czy pieczywo z mąki z pełnego przemiału), nasiona roślin strączkowych (np. fasoli, soi, soczewicy) oraz orzechy.

Czego powinno się zaś unikać? Jeśli rekomendowane są roślinne zamienniki mięsa, to można szybko wywnioskować, że niepolecane są m.in. czerwone mięso, podroby i wyroby wędliniarskie w dużej ilości. W swoim codziennym menu warto także ograniczać cukier i bardzo szkodliwe wysokoprzetworzone produkty.

Kiedy można wprowadzić dietę planetarną?

Chcesz przerzucić się na zdrowe zamienniki mięsa? Interesujesz się losem naszej planety, dlatego dieta planetarna tak przypadła Ci do gustu?

Warto jednak przed podjęciem tej decyzji skonsultować się z lekarzem rodzinnym i/lub dobrym dietetykiem. Nie zaszkodzi zrobić sobie aktualnych badań. Na tej podstawie fachowcy ocenią, czy dieta planetarna może być zastosowana w Twoim przypadku.

Jakie czynniki są brane pod uwagę?

  • wiek
  • rodzaj aktywności fizycznej
  • aktualna masa ciała
  • bieżący stan zdrowia
  • ewentualne schorzenia

Dlaczego warto zainteresować się produktami od Garden Gourmet?

Dieta planetarna ma wpływ nie tylko na otaczające nas środowisko, ale także na nasze zdrowie! Dobrej jakości produkty pochodzenia roślinnego dostarczają do organizmu m.in. przydatny błonnik pokarmowy, polifenole, czy witaminy antyoksydacyjne (badania potwierdzają zaś ich wpływ pod kątem zmniejszenia ryzyka występowania wielu chorób - m.in. cukrzycy).

W naszej ofercie Garden Gourmet znajdziesz rozmaite roślinne zamienniki mięsa, które świetnie wyglądają, aromatycznie pachną i znakomicie smakują! Do Twojej dyspozycji są m.in. takie produkty, jak Wegański Kotlet Mielony, Klopsiki Warzywne, Wegański Falafel, Filet Roślinny i Nuggetsy.

Z naszymi produktami zadbasz nie tylko o planetę, ale przede wszystkim o swoje zdrowie!

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/263840,dieta-planetarna

https://ncez.pzh.gov.pl/zywienie-w-placowkach/dieta-planetarna-a-zywienie-zbiorowe-w-szkole/

 

Mexican Tacos with Vegan Nuggets
Utwórz konto i zapisuj swoje wszystkie ulubione przepisy!

Oraz otrzymuj na swoją skrzynkę pyszne wskazówki, aktualności na wyłączność oraz rabaty i ciesz się roślinnymi dobrociami.

aeead5804e79ff6fb98b2039619c5230_200828_MEDIAMONKS_GG_Spicytarian.jpg
Chętny by spróbować naszych roślinnych dobroci?

Otrzymuj rozbudzające apetyt przepisy, rabaty oraz pyszne wskazówki na swoją skrzynkę!