Błonnik w diecie - dlaczego jest ważny dla Twojego zdrowia?

What's new

Co to jest błonnik?

Błonnik pokarmowy jest określany w literaturze także jako włókno pokarmowe. Co ważne, tworzą go niejednorodne składniki, które pochodzą z roślin spożywanych przez człowieka. Błonnik pokarmowy składa się z grupy różnych substancji.

Błonnikiem są takie pozostałości komórek roślinnych, które wykazują oporność na działanie enzymów trawiennych człowieka. Dodatkowo (po spożyciu produktu roślinnego) przechodzą one przez jelito kręte w formie niestrawionych resztek. Warto zaznaczyć, że te elementy są częściowo rozkładane przez bakterie w okrężnicy (to z kolei najważniejszy odcinek jelita grubego, który odgrywa dużą rolę pod kątem prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego).

Biorąc pod uwagę aspekt chemiczny, błonnik jest zaliczany do grupy węglowodanów złożonych.

Błonnik - jak dużo go spożywać?

Zastanawiasz się, jakie produkty spożywcze stosować, aby dostarczać odpowiednio dużo błonnika do organizmu? Interesują Cię przede wszystkim produkty wegetariańskie i produkty wegańskie? Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia poinformowali, jakie jest wystarczające spożycie błonnika pokarmowego w przypadku zdrowych osób. Jeśli chodzi o kobiety i mężczyzn (mających od 19 do 65 lat), to dzienne zapotrzebowanie powinno wynosić około 25 g. W przypadku osób starszych ten wskaźnik spada do 20 g. Dzieci powinny z kolei dostarczać minimum 10 g błonnika pokarmowego (na dobę).

Do ciekawych ustaleń doszli Eksperci Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Uważają oni, że w przypadku niektórych dorosłych zapotrzebowanie na błonnik (jest ono w dużej mierze pokrywane np. przez odpowiednią dawkę warzyw) powinno być większe niż 25 g/dobę. Po to, by m.in. zapobiegać nadwadze i otyłości.

Warto dodać, że w niektórych państwach dzienne zapotrzebowanie na błonnik zostało oszacowane nawet na około 40 g.

Każdy przypadek należy jednak traktować indywidualnie. Trzeba być zatem pod opieką lekarza i stosować się do jego zaleceń.

Jak błonnik wpływa na nasze zdrowie?

Coraz więcej osób sięga np. po produkty wegańskie, które stanowią odpowiednie roślinne zamienniki mięsa. Po to, by dostarczać stosownie dużo błonnika pokarmowego. Nic dziwnego - w końcu spełnia on wiele ważnych funkcji. M.in. chodzi o zmniejszenie czasu potrzebnego na przejście treści pokarmowej. Ważnym zadaniem jest też regulowanie odpowiedniej pracy jelit.

Błonnik odpowiada za obniżanie stężenia cholesterolu we krwi (w tym „złego” LDL). Dzięki temu składnikowi można zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób układu krwionośnego.

Błonnik pomaga oczyszczać organizm z resztek pokarmowych zalegających w jelitach. Jego zadaniem jest również obniżanie stężenia glukozy we krwi (po posiłku).

Dzięki prawidłowo zachodzącemu procesowi trawienia można zminimalizować ryzyka rozwoju nowotworu jelita grubego i okrężnicy.

Jakie produkty zawierają dużo błonnika?

Mięso, które spożywamy na co dzień, tego składnika nie posiada. Aby dostarczać odpowiednio dużo błonnika, należy zatem pomyśleć o innych produktach. Jakie zamienniki mięsa są szczególnie polecane? Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Garden Gourmet oferuje wysokiej jakości zamienniki mięsa, które są nie tylko zdrowe, ale także smaczne.

Polecamy np. Klopsiki Warzywne. W ich składzie są m.in. marchewka, papryka i kukurydza. Jedna porcja dostarcza 4,1 g błonnika pokarmowego i 11,3 g białka.

Jakie inne roślinne zamienniki mięsa warto wziąć pod uwagę? Masz ochotę na burgera? W naszej ofercie znajduje się ciekawa propozycja. To Garden Gourmet Sensational Burger. Co ciekawe, ten produkt smakuje i pachnie, jak dobrej jakości mięso, a bazuje w 100% na białku roślinnym. W jednej porcji jest 5,7 g błonnika pokarmowego i 15,8 g białka.

Bardzo dobrym wyborem będzie również Wegański Falafel. Nie tylko ze względu na niesamowity smak, ale również na bogate źródło błonnika (w jednej porcji znajduje się 8,0 g tego składnika). Zawartość białka to 5,6 g.

Dużo błonnika jest w warzywach, nasionach roślin strączkowych (np. groch, soja, fasola), owocach (np. maliny, jabłka, gruszki, porzeczki), produktach zbożowych (np. pieczywo razowe) i orzechach.

Źródła:

https://zdrowie.pap.pl/piorem-eksperta/dieta/blonnik-niejedno-ma-imie

https://www.medonet.pl/zdrowie,blonnik---rola-w-organizmie--zrodla-w-diecie--normy-spozycia,artykul,1727352.html#w-jakich-produktach-znalezc-blonnik

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/dieta/blonnik-znaczenie-w-organizmie-lista-produktow-bogatych-w-blonnik/

https://zdrowie.pap.pl/piorem-eksperta/dieta/jakie-sa-najlepsze-zrodla-blonnika-pokarmowego

Mexican Tacos with Vegan Nuggets
Utwórz konto i zapisuj swoje wszystkie ulubione przepisy!

Oraz otrzymuj na swoją skrzynkę pyszne wskazówki, aktualności na wyłączność oraz rabaty i ciesz się roślinnymi dobrociami.

aeead5804e79ff6fb98b2039619c5230_200828_MEDIAMONKS_GG_Spicytarian.jpg
Chętny by spróbować naszych roślinnych dobroci?

Otrzymuj rozbudzające apetyt przepisy, rabaty oraz pyszne wskazówki na swoją skrzynkę!